To, že žena porodí predsa neznamená, že jej milostnému životu odzvonilo! Preto si povieme aj o možnostiach antikoncepcie pre mamičky. Je pravda, že dojčenie je samo o sebe „antikoncepciou“. Avšak musia byť splnené isté podmienky.
- Počas 24 hodín musí mamička dojčiť minimálne 6x
- Počas noci prestávka medzi dojčením nesmie presiahnuť 6 hodín a počas dňa 4 hodiny
- Mamička nesmie menštruovať
- Neuplynulo pol roka od pôrodu
- Dieťatko musí byť takmer výlučne dojčené, môže byt prikrmované, ale nie pravidelne
Zatočila sa vám z tohto zoznamu hlava? Ani to však nezaručuje, že neotehotniete!
Dojčiace ženy majú viacero možností
Hlavnú úlohu tu zohráva frekvencia dojčenia. Dojčenie totiž vyvolá „laktačnú amenoreu“, čo je absencia menštruácie počas dojčenia a dočasná „neplodnosť“ spôsobená nízkou hladinou ženských pohlavných hormónov.
Pre mamičky, ktoré dojčia je vhodná gestagénová antikoncepcia alebo dlhodobá vnútromaternicová antikoncepcia. Tvorbu ani kvalitu materského mliečka neovplyvňuje ani jedna z týchto foriem. Pri oboch typoch sa do mlieka vylúči len malé množstvo hormónu. Treba však starostlivo sledovať rast a vývin dieťatka.
Dlhodobá vnútromaternicová antikoncepcia má pre dojčiace ženy veľkú výhodu – netreba na ňu myslieť popri všetkých problémoch okolo dieťatka. Vnútromaternicová antikoncepcia je zavedená v maternici a pôsobí (prevažne) lokálne, preto sa do mlieka hormón prakticky nevylučuje. Takisto neovplyvňuje tvorbu a kvalitu materského mlieka. Účinkuje až niekoľko rokov, a zaviesť ju je možné už po ukončení šestonedelia.
Gestagénna antikoncepcia – pokiaľ ju mamičky užíva počas dojčenia cca 7 mesiacov, pre dieťatko to nepredstavuje žiadne riziko. Ani pri dlhšom užívaní neboli dokázané negatívne účinky, avšak zatiaľ neexistuje relevantný výskum. U žien však môže spôsobiť nepravidelné krvácanie. Pravidlo, ktoré platí vždy – poraďte sa s lekárom, ktorému veríte.