Nervozita, úzkosť či zmenšenie prsníkov…Ktorá žena po štyridsiatke by to nepoznala. Ale ako je to s antikoncepciou v tomto veku? Veď žiť plnohodnotný partnerský život chceme predsa čo najdlhšie. Aj keď je plodnosť ženy v tomto období nižšia, stále môže otehotnieť. V prípade, že už deti mať nechce, odporúča sa, aby sa chránila pre neželaním tehotenstvom ešte jeden rok po poslednej menštruácií. Ktoré spôsoby sú vhodné? Čítajte ďalej!
V zásade každá žena po štyridsiatke môže využiť všetky dostupné antikoncepčné metódy: môže užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu (antikoncepčné tabletky), gestagénnu antikoncepciu, aj dlhodobú antikoncepciu, napríklad vnútromaternicovú antikoncepciu. Správny výber môže zároveň žene pomôcť uľahčiť aj niektoré nepríjemné príznaky menopauzy.
Aj keď toto slovo nechceme radšej ani počuť, a ideálne sa tvárime, že sa nás vôbec netýka, len málo je tých šťastných, ktoré nevedia o čom je reč. Ženám po štyridsiatke pribúdajú gynekologické problémy, ktoré môžu skončiť kyretážou,napr. nepravidelný menzes. Často dochádza k vzniku myómov na maternici a objavujú sa prvé nepríjemné príznaky prechodu. Aj s tým sa však dá niečo robiť! Výber vhodnej antikoncepčnej metódy pomôže tieto príznaky odstrániť, alebo pomôže pri ich predchádzaní.
Nočná mora každej zrelej ženy – menopauza
U väčšiny žien medzi 45. a 55. rokom života dochádza k menopauze. Hovoríme o perimenopauzálnom období života ženy. Predlžujúcim sa vekom života žien sa predlžuje aj obdobie po poslednej menštruácii – pomenopauzálne obdobie, ako aj obdobie staroby čiže sénia. Funkcia vaječníkov je vyhasnutá, nedochádza k produkcii hormónov. Ženy, ktoré začali menštruovať skôr majú obvykle posunutý vek menopauzy na neskôr a naopak, neskorší vek prvej menštruácie je zvyčajne spojený so skorším nástupom menopauzy. Menopauza je posledná menštruácia v živote ženy. Prechod, čiže klimaktérium, je obdobie, kedy fyziologicky dochádza k poklesu funkcie vaječníkov a následne k zmenám v celom organizme ženy. Tie sa prejavujú fyzicky aj psychicky. Dominujú zmeny v endokrinnom systéme, čiže v systéme žliaz vnútorného vylučovania hormónov.
Príznaky menopauzy/prechodu: návaly tepla, potenie, suchosť pošvy, osteoporóza, zmenšenie prsníkov a maternice. Častejšie sa vyskytujú aj psychické poruchy, napríklad nervozita, úzkosť, podráždenosť, depresia či nespavosť. S návalmi tepla môže byť spojený aj pocit tlaku v hlave, bolesti hlavy alebo pocit búšenia. Záchvaty tepla prichádzajú typicky vo vlnách a šíria sa od hlavy na krk a neskôr na celé telo.