Neexistuje! Každá žena je iná. Nielen výškou, farbou vlasov či našimi rôznymi bláznivými alebo slušnejšími povahami. Rozdielnosť veku aj individuálne potreby sú dôležitými kritériami pre výber antikoncepcie. To čo vyhovuje tvojej kamarátke, nemusí sedieť tebe. Výber HAK by mal byť záležitosťou dôkladného rozhovoru a analýzy s tvojím gynekológom.
15-18 rokov
Dievčatá dnes začínajú sexuálne žiť oveľa skôr ako ich mamy. Bohužiaľ často s nedostatočnými informáciami o procesoch v ich organizme, o pohlavnom živote a o tom, ako sa efektívne chrániť. Dôležitým faktorom je porada s odborníkom – gynekológom. Informácie z internetu, či od kamarátov nie sú dostatočné a často bývajú zavádzajúce. Odborná rada môže zabrániť rôznym mýtom, ktoré by v danej situácií boli nebezpečné. Veď starostlivý prístup ženského lekára môže okrem výberu správnej antikoncepcie odhaliť aj nerovnováhu dozrievajúceho organizmu. Za pomoci vhodne vybranej antikoncepcie pomôže dievčaťu nielen sa chrániť, ale vyladiť včas „nezrovnalosti“ cyklu a chybičky krásy, ktoré sprevádzajú mladý vek. Najmä ak má žena silnú, bolestivú alebo nepravidelnú menštruáciu, akné či mastné vlasy. Poznáte to? Antikoncepciu môže predpísať gynekológ dievčatám starším ako 15 rokov, ktoré už aspoň dva roky menštruujú.
Každý z členov Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti má vo svojej starostlivosti aj tínedžerky a uplatňuje citlivý a individuálny prístup k nim. Cestu k ženskému lekárovi by si mladé dievčatá mali nájsť nielen kvôli ochrane pred otehotnením. Lekár dbá na to, aby každá návšteva či vyšetrenie boli v pokojnej atmosfére a v príjemnom prostredí, a aby sa mladá pacientka nebála opýtať a zároveň dostala na všetko odpoveď. Obavy z gynekológa sú oveľa menšou ťažkosťou, než znášať následky a riziko nechceného otehotnenia.
19-23 rokov
V tomto veku si už zodpovednejšia. Máš plány, aj keď práve neplánuješ rodinu. Výhody antikoncepcie ťa lákajú, ale máš obavy z vedľajších účinkov. Je dôležité podotknúť, že najmodernejšie antikoncepčné tabletky pôsobia proti nadmernému zadržiavaniu tekutín, takže „priberania“z antikoncepcie sa už netreba báť. Užívanie antikoncepcie môže mať priaznivý účinok aj u žien, ktoré majú sklon k tvorbe cýst na vaječníkoch.
24-35 rokov
Tento vek je príznačný pre ženy, ktoré si založenie rodiny starostlivo plánujú. Môže sa stať, že dojčíš a myslíš si, že si chránená pred ďalším otehotnením. Omyl, nemusí to tak byť. Existuje aj hormonálna antikoncepcia vhodná pre dojčiace mamičky. Vhodná je gestagénová antikoncepcia, ktorá nebráni tvorbe mlieka. Jej nevýhodou je, že pri užívaní sa môže dočasne zhoršiť pleť alebo objaviť nepravidelné krvácanie.
35+ rokov
Pre ženy okolo 40 je podľa väčšiny gynekológov výhodnejšia ultranízkodávková hormonálna antikoncepcia s modernými typmi gestagénov. Ak žena užíva monofázickú antikoncepciu, teda takú, kde majú všetky aktívne tablety rovnaké hormonálne zloženie, nemusí mať menštruáciu vôbec.Mnohé Britky či Nemky, ktoré užívajú takúto antikoncepciu v „dlhých cykloch“, menštruujú len dva-trikrát do roka.
Aj keď máte 50
Okolo 50-tky klesá tvorba ženských hormónov a začína prevažovať tvorba mužských, čo zapríčiňuje rôzne nežiadúce (aj) vizuálne účinky. Estrogén aj gestagén v hormonálnej antikoncepcii dokážu potlačiť účinok mužských pohlavných hormónov, odborne povedané, majú antiandrogénny účinok. Hormonálna antikoncepcia s antiandrogénnymi gestagénmi dobre ovplyvňuje kvalitu pleti a vlasov, ako aj metabolizmus tukov.
Niektorým ženám môže lekár podpísať hormonálnu antikoncepciu, alebo dokonca hormonálnu substitučnú liečbu, na pomoc s fyzickými a psychickými problémami spojenými s prechodom.
Výhody HAK
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia okrem ochrany zlepší pravidelnosť menštruácie, aj jej intenzitu. Ďalšou výhodou hormonálnej antikoncepcie je, že pomáha s predmenštruačným syndrómom, a môže predchádzať zápalom malej panvy a nádorom vaječníkov.
Vnútromaternicový hormonálny systém je vhodný pokiaľ sa žena rozhodne pre antikoncepciu na dlhú dobu – na 3 až 5 rokov. Výrazne oslabí intenzitu menštruačného krvácania.