Množstvo vecí si ani neuvedomujeme, berieme ich automaticky. Len keď sa niečo vymyká normálu, začneme pátrať ako to zmeniť, vylepšiť. Menštruáciu pokladáme za niečo normálne, ale PMS? Čo to je? V krátkosti by sme túto skratku mohli definovať ako príznaky, ktoré takmer každá žena v menšej či väčšej miere pociťuje 7 až 10 dní pred začiatkom menštruácie. Zoznámte sa: PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM.
Čo sa so mnou deje?
P M S. Tieto tri písmenká dokážu niektorým ženám urobiť zo života doslova peklo. A môžeme s určitosťou tvrdiť, že len niektoré z nás nikdy nepocítia ani jeden z príznakov predmenštruačného syndrómu. Až 85 % žien v reprodukčnom veku trpí jedným alebo viacerými predmenštruačnými symptómami a 2 až 10 % udáva kvôli nim vyradenie z normálneho života. Príznaky by sme mohli rozdeliť na emočné a fyzické. Medzi psychické alebo emočné patrí podráždenosť, plačlivosť, znížená koncentrácia, rozkolísaná nálada, zvláštne chute, znížené sebavedomie… Na fyzickej úrovni môžeme na sebe pozorovať napätie v prsníkoch, bolesti hlavy a brucha, akné, mastná pleť a vlasy, bolesti brucha, únava. Tak, keď ste doteraz nevedeli, prečo sa každý mesiac meníte na uzlíček nervov, už je vám to dúfam jasné…
Čo môže byť horšie ako PMS?
Závažnejšou formou PMS je PMDD. Pod skratkou PMDD rozumieme diagnózu predmenštruačná dysforická porucha. Jej príznaky sú ešte výraznejšie ako pri PMS a to napríklad depresia, výbuchy hnevu, úzkosť, beznádej, zmätenosť, poruchy spánku. Zo somatických príznakov môžeme spomenúť nevoľnosť, hnačka, zvýšené potenie, úplná vyčerpanosť, priberanie na hmotnosti, nafukovanie a bolesti brucha. Diagnostika PMDD je veľmi náročná a často sa spája s inými chorobami ako je napríklad bulímia, panická porucha, anémia, endometrióza, či ochorenie štítnej žľazy. Pozrime sa radšej na príčiny PMS a PMDD…
Čo to všetko spôsobuje?
Jednoduchá odpoveď na túto otázku neexistuje, pretože príčin je viac. Je jasné, že všetko súvisí s hormónmi a ich kolísaním v priebehu cyklu. Dnes ženy čelia dlhším obdobiam cyklickej fluktuácie, estrogénov a progesterónu, ktorá je spájaná s predmenštruačnými symptómami viac než v minulosti. Niektoré ženy sú na zmeny hormónov citlivejšie a preto aj prejavy sú výraznejšie. Niektorí odborníci tvrdia, že PMS je dôsledkom ťažkých spoločenských podmienok či zhoršeného životného prostredia. Na úplné objasnenie príčin PMS si však ešte budeme musieť počkať.
Čo mám teda robiť?
Dúfame, že vám v nasledujúcich riadkoch prinesieme uspokojivé odpovede. V prvom rade je veľmi dôležité nepodliehať zlým a čiernym myšlienkam v hlave. Pozerajte sa na svet a život cez ružové okuliare aj za cenu opakovania pozitívnych mantier (napr. „Som nádherná žena a všetko v mojom tele funguje tak ako má“). Nájdite si čas sama na seba, doprajte si obľúbené činnosti –kúpeľ, čítanie zaujímavej knihy pri sviečke alebo si pozrite dobrý film. Pohyb tiež veľmi pomáha, choďte do lesa na prechádzku alebo vyvetrajte bicykel či korčule.
Malé zmeny v jedálničku môžu tiež pomôcť. Za zmienku stojí vylúčenie kofeínu, prázdnych kalórií a alkoholu či cigariet. Obmedzte soľ, ktorá zadržiava vodu a doprajte si veľa vlákniny. Takisto vám odporúčame kvalitný a dlhší spánok.
Netreba zabudnúť, v súvislosti s PMS, na stresy, nedostatok oddychu, extrémnu vyťaženosť v práci, ktoré treba eliminovať. Zamyslite sa, či vás nestresujú vaše životné podmienky, ktoré nie sú také, aké by ste potrebovali. Príjemná, upokojujúca a obľúbená hudba či príjemné farby vám tiež môžu náladu zlepšiť.
Čo ešte pomôže?
Všetky symptómy PMS a PMDD zanikajú ako šibnutím čarovného prútika s príchodom menštruačného krvácania. Dôležité je, aby ste si problémy akéhokoľvek rozsahu a charakteru nenechávali pre seba, ale zdôverili sa svojim najbližším. Ak sa príznaky nebudú zmierňovať, prípadne sa budú ešte stupňovať, určite navštívte svojho gynekológa. Nemusíte trpieť, s gynekológom sa dohodnete na ďalšom postupe v liečení. Na liečbu PMS sa používajú napríklad lieky proti bolesti (pozor, môžu byť návykové) alebo lieky na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva. Výrazné úspechy sa zaznamenali liečením vhodnou hormonálnou antikoncepciou, ktorá má mnohé ďalšie výhody. HAK funguje tak, že udržiava hladinu estrogénu a progesterónu v približne rovnakej hladine počas celého cyklu. Tým pádom nedochádza k nežiaducim výkyvom.
V rámci alternatívnej pomoci pri PMS vyskúšajte fytoterapiu (rastlinná liečba). Situáciu môžu zlepšiť aj vitamíny (vápnik, horčík, vitamín E a B6), ale možno vám pomôže aj čaj z levandule alebo medovky. Žiadne lieky, ktoré nemáte predpísané lekárom, neužívajte dlhodobo. Vždy sa poraďte s odborníkmi. Agresívnejšiu liečbu predstavujú antidepresíva, ktoré predpisuje lekár až po potvrdení PMDD diagnózy.
Čo dodať na záver?
Uspieť v dnešnom uponáhľanom svete nie je pre mnohé ženy jednoduché. Kladú sa na ne, čím ďalej, tým väčšie nároky… rodina, kariéra, výzor, spoločenské uplatnenie… Spomaľte a aspoň raz za mesiac, ideálne pred menštruáciou, sa zamerajte na svoje vnútro. Na to čo chcete, cítite a na to, čo potrebujete. Buďte ženou, buďte sama sebou, nemusíte trpieť! Správne rozhodnutie vás zbaví problémov s PMS. A hlavne nezabúdajte, NIE STE V TOM SAMA, milióny žien sú v tom s vami Držíme vám palce.