Rozhodla si sa namiesto klasických cigariet prejsť na e-cigarety či vaping, so zámienkou, že to pre tvoje zdravie bude menej škodlivé? Bohužiaľ, môžeš sa v tomto zásadne mýliť. V nasledujúcich riadkoch ti prinášame najnovšie poznatky o vapingu, či fajčení e-cigariet, aj v súvislosti s užívaním hormonálnej antikoncepcie.

Riziká fajčenia klasických cigariet sú kvalitne zmapované a určite si o niektorých z nich už počula. O vzťahu medu fajčením cigariet a užívaním HAk sme písali aj v tomto článku. Okrem rakoviny pľúc, problémov s dýchaním ti hrozia aj vaskulárne ochorenia, kde výnimkou nie je upchávanie ciev, čoho následkom môže vzniknúť tromboembolická choroba.

Tiež je známe, že hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko trombózy. Pri schvaľovaní liekov všeobecne, predtým než sa uvedú na trh, prebiehajú rozsiahle klinické skúšania, ktorých cieľom je vyhodnotiť všeobecný pomer benefitov k rizikám u daného lieku. Inými slovami, benefity užívania lieku musia výrazne prevažovať nad jeho rizikami, aby bol uvedený na trh.

Výnimkou nie je ani hormonálna antikoncepcia, ktorá okrem benefitu, že dokáže zabrániť nechcenému otehotneniu, dokáže pomôcť pri liečbe chorôb ako dysmenorea, endomietrióza, akné, syndróm polycystických vaječníkov a dokáže tiež regulovať hormonálne dysbalancie v tele ženy. Uvádzame ti príklad na ilustráciu: u väčšiny mladých zdravých žien, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu, je riziko vzniku krvnej zrazeniny v cievach približne 1 ku 1 000. Pri antikoncepčných metódach obsahujúcich estrogén sa toto riziko zvyšuje približne na 7 z 10 000. V tehotenstve je toto riziko približne 25-30 z 10 000.1

Trombóza alebo pľúcna embólia vznikajú vtedy, keď sa cieva upchá krvnou zrazeninou (trombus). Za významne rizikový faktor sa tu považuje práve fajčenie, pretože nikotín jednak spôsobuje zužovanie ciev, ale taktiež negatívne vplýva aj na zloženie krvi. Nastáva tu hemokoagulácia, čo je proces, kedy sa krv pomaly premieňa na tuhú krvnú zrazeninu, ktorá následne cievu upchá. Vzniká tak život-ohrozujúci ischemický stav, kedy sa nedokrvujú životne dôležité orgány ako sú srdce, pľúca či mozog. Možno sa pýtaš, ako to všetko spolu súvisí?

Ak si zdravá a nemáš vrodený trombofilný stav, je naozaj veľmi malá pravdepodobnosť, že by ti užívanie HAK privodilo trombózu. Toto riziko sa však významne zvyšuje, ak počas užívania HAK aj fajčíš. Toto riziko platí aj pre nové, moderné spôsoby fajčenia ako sú e-cigarety či vaping. Práve vaping je v dnešnej dobe veľmi populárny, nakoľko dym z neho, ktorý sa vdychuje je sladký a výrazne nesmrdí, čo dáva ľuďom príležitosť „vapovať“ aj v interiéri, čo bezpochyby zvyšuje frekvenciu takéhoto fajčenia.

Elektronické cigarety (áno, sú to aj teraz už veľmi populárne jednorazové e-cigarety v rôznych atraktívnych príchutiach a farebných prevedeniach) fungujú na princípe vdychovania aerosólu, ktorý je na báze rastlinného glycerínu, propylénglykolu, nikotínu a rôznych príchutí. Spomenuté látky sú len akýmsi základom, mnohé e-cigarety obsahujú aj ďalšie chemické látky, ktoré sú potenciálne zdravie ohrozujúce2. Síce sa rastlinný glycerín a propylénglykol bežne využívajú v potravinárstve, nie je rozhodne pádnym argumentom to, že ich vdychovanie bude tiež bezpečné. Mení sa ich chemické zloženie, na ktoré naše pľúca nie sú uspôsobené, nehovoriac o nikotíne a ďalších aditívach obsiahnutých v týchto e-cigaretách!3

Akútne vdychovanie aerosólu, ktorý vzniká zahrievaním týchto látok, spôsobuje zvýšenie tepovej frekvencie a krvného tlaku, zvyšuje biomarkery oxidačného stresu a zhrubnutie ciev už po 10 minútach fajčenia!3Ako sme si už spomínali, práve zhrubnutie ciev je jedným z rizikových faktorov vzniku trombózy a infarktu.

Aj napriek tomu, že niektoré e-cigarety nemusia obsahovať nikotín, stále to z nich nerobí bezpečnú alternatívu fajčenia. Niektoré zložky prítomné v e-liquidoch, ako sú chemické prísady a jedy, môžu spôsobiť zápal ciev. Chronický zápal spôsobený dlhodobým fajčením e-cigariet môže následne poškodiť steny ciev vo forme ich zužovania a tvorby plakov. Hovoríme tu o procese aterosklerózy, ktorej dôsledkom je upchatie cievy a následná ischémia – infarkt životne dôležitého orgánu – srdca.

Je dôležité si tu uvedomiť, že vapingom významne zvyšuješ riziko vzniku krvnej zrazeniny, ale aj iných chorôb, akou je napríklad EVALI. Skrátka, vaping či elektronické cigarety aj bez obsahu nikotínu nie sú vhodnou alternatívou k fajčeniu bežných cigariet, poškodzujú tvoje zdravie bez ohľadu na to, či užívaš HAK alebo nie. Verím, že sme ti týmto článkom otvorili oči. Aj preto ho skončíme rovnako ako ten prvý.

Vždy máš na výber. Či si budeš ničiť svoje zdravie vapingom či fajčením „zdravších“ e-cigariet, alebo si začneš užívať všetky výhody hormonálnej antikoncepcie. A že ich nie je málo 😊

  • Veľmi spoľahlivá ochrana pred neželaným otehotnením,
  • Krajšia pleť a vlasy,
  • Pravidelný menštruačný cyklus a jednoduchšie oddialenie krvácania cez prázdniny,
  • Ochrana pred mimomaternicovým tehotenstvom,
  • Zníženie rizika vzniku endometriózy,
  • Zníženie rizika nádoru na vaječníkoch,
  • Ochrana pred zápalovými chorobami malej panvy
  • A mnohé ďalšie 🙂

Zdroje:

  1. https://contraceptivetechnology.org/the-book/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507184/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30963443/
  4. EVALI – https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html