Pani doktorka, aký je teda prvý krok k predpísaniu hormonálnej antikoncepcie?
Prvým krokom ženy je výber lekára. Je veľmi dôležité vybrať si lekára, s ktorým si budete rozumieť, a s ktorým nebudete mať problém komunikovať aj o svojich intímnych problémoch. Týka sa to najmä mladých pacientok. Dievčatá vo veku 15 až 18 rokov musia mať zo sebou podpísaný informovaný súhlas rodiča.
Ako prebieha prvá návšteva u gynekológa?
Po administratívnych formalitách sa musí lekár s novou pacientkou v prvom rade porozprávať. V rámci úvodného rozhovoru je nutné si ujasniť spolu s lekárom niekoľko podstatných skutočností:
1. Dôvod, prečo chce užívať HAK
HAK je možné užívať ako ochranu pred neželaným tehotenstvom, ale lekár ju môže predpísať aj na liečbu určitých problémov, ako je napríklad nepravidelná menštruácia, akné, endometrióza, dysmenorrhoe (bolestivá menštruácia) a podobne. Základnou podmienkou užívania HAK ako ochrany pred otehotnením (dlhodobé užívanie) je prítomnosť menštruácie minimálne 2 roky, z toho minimálne 6 mesiacov pravidelný cyklus. Táto podmienka nemusí byť splnená, ak ide o terapeutický účinok HAK.
2. Akú formu HAK chce užívať
Existujú viaceré formy HAK, napríklad tabletky, náplaste, vaginálny krúžok a iné. V prvom rade musí lekár posúdiť vhodnosť vybranej formy antikoncepcie z hľadiska zdravotného stavu a zdatnosti pacientky. Nejaké predstavy má však aj pacientka a preto po vzájomnej komunikácii zvyčajne nájdeme vhodnú formu. Všetko je vecou dohody.
3. Aký je zdravotný stav pacientky a jej rodinná anamnéza
Pre lekára je dôležitá informácia o jej ochoreniach, ako aj o tých diagnózach, ktoré sa vyskytujú v rodine pacientky. Pýtame sa najmä na ochorenia, ktoré prekonala jej mama a stará mama. Medzi najdôležitejšie patria choroby žíl, trombózy, rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak a cholesterol, problémy s pečeňou, obličkami a psychické choroby. Dôležitá je aj informácia o tom, či pacientka fajčí.
Ak už lekár má všetky informácie, čo nasleduje potom?
Predtým ako predpíšeme pacientke HAK, je nutné, aby absolvovala preventívnu prehliadku s nasledovnými vyšetreniami: Cytológia, čiže vyšetrenie steru z krčka maternice, vyšetrenie krvi (krvný obraz a biochemické parametre, ionogram), hematologické vyšetrenie (pri pozitívnej rodinnej anamnéze). Súčasťou preventívnej prehliadky je aj palpačné (hmatové) vyšetrenie prsníkov (pri pozitívnej rodinnej anamnéze vyšetrenie USG prsníkov aj mimo preventívnej prehliadky).
Ako dlho to teda trvá od rozhodnutia užívať HAK až po predpis?
Výber a návšteva gynekológa netrvá dlho. Na výsledky testov sa čaká asi 3-4 týždne, to znamená, že v priebehu mesiaca môže mať pacientka v rukách hormonálnu antikoncepciu.