Stretli ste sa už s pojmom endometrióza? Toto ochorenie sa týka výlučne žien a vysvetlíme si prečo. Endometrióza spočíva v tom, že bunky vnútornej sliznice maternice sa ukladajú na iných miestach v rámci ženského tela. Najčastejšie okolo maternice (svalovina maternice, vaječníky, vajcovody…), ale objavili sa už napríklad aj na pľúcach.
Endometrióza má rôzne podoby, typy či stupne. Dôležité je však vedieť, čo to znamená pre naše ženské zdravie, pre naše budúce tehotenstvo. Endiometrióza naozaj môže ohroziť a teda výrazne znížiť schopnosť ženy otehotnieť. Žene trpiacej endometriózou tiež hrozí mimomaternicové tehotenstvo – oplodnené vajíčko sa zahniezdi na uvoľnených bunkách maternice napríklad na vaječníkoch alebo vo vajíčkovode. Takéto tehotenstvo nemôže dobre dopadnúť a žena musí ísť na prerušenie tehotenstva.
Ako sa dozviete, že máte endometriózu? Zistí to gynekológ
pri vyšetrení, ale endometriózu veľmi často sprevádzajú nepríjemné bolesti. Pri
tomto ochorení tiež nie je výnimkou tvorba cýst a väzivových uzlíkov,
ktoré sú veľmi bolestivé. Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie komplikácie ako napríklad
bolesti v krížoch, bolesti pri pohlavnom styku, výskyt krvi v stolici alebo
moči atď.
Odborníci stále nepoznajú pravú príčinu vzniku endometriózy. Predpokladá sa
však, že rozhodujúce sú hlavne imunologické procesy v tele ženy, ktoré
nefungujú správne. Vznik endometriózy je ovplyvnený genetickými, hormonálnymi,
imunologickými a anatomickými faktormi.
Liečba
Výsledok liečby sleduje:
- úľavu od bolestí (užívanie analgetík),
- zmenšenie alebo odstránenie endometrických ložísk,
- zachovanie plodnosti ženy,
- zabránenie recidíve ochorenia.
Liečba je u každej pacientky individuálna, závisí od stavu ochorenia, veku pacientky, od skutočnosti či ešte chce mať deti a podobne. Keďže je endometrióza viazaná na hormonálny cyklus ženy a súvisí s hladinou estrogénov, cieľom liečby je dočasné zamedzenie tvorby pohlavných hormónov. Aj preto sa pre pacientky odporúča liečba vo forme užívania hormonálnej antikoncepcie alebo samotných gestagénov. Ženské telo sa užívaním hormónov dostáva do stavu, kedy neprebieha ovulácia, čiže sa neuvoľňujú ďalšie a ďalšie vajíčka, ktoré by mohli spôsobiť problémy. Zároveň sa užívanie hormonálnej antikoncepcie dá nastaviť tak, že žena ani menštruačne nekrváca, čo tiež zmierňuje bolesti pacientky. Táto liečba sa odporúča pacientkam, ktoré neplánujú otehotnenie. Ak chce žena otehotnieť, musí sa podrobiť operácii, ktorá odstráni zrasty a cysty, aby nebolo tehotenstvo ohrozené.
Ako spomíname vyššie, druhou možnosťou liečby je invazívna laparoskopia. Pacientke sa v celkovej narkóze zavedie optika laparoskopu s kamerou do brušnej dutiny a ložiská endometriózy a endometriotické cysty sa odstránia. V súčasnosti však neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy.