V súvislosti s užívaním hormonálnej antikoncepcie sa spája viacero mýtov alebo poloprávd, ktoré brzdia ženy v tom, aby si nechali hormonálnu antikoncepciu predpísať. Jej užívanie je však veľmi pohodlné, bezpečné a jej spoľahlivosť sa pohybuje na úrovni 99 %. Okrem primárneho účinku – zabránenie nechcenému otehotneniu – sa s ňou zároveň spája viacero výhod, ako je napríklad zníženie rizika vzniku rakoviny sliznice maternice a vaječníkov, riešenie dermatologických problémov (akné), regulácia silného krvácania či zníženie rizika vzniku endometriózy a cýst na vaječníkoch a pod.

Tuk navyše? Určite nie!

Mnoho žien odmieta hormonálnu antikoncepciu z dôvodu, že majú strach z priberania na hmotnosti. Je to však prežitok z minulosti, keďže niektoré staršie antikoncepčné látky mohli spôsobiť prírastok na váhe, ale ani to nie u každej ženy a vo väčšine prípadov sa nejednalo o priberanie v pravom slova zmysle (tuk). To ako telo na účinnú látku (hormóny) zareaguje je veľmi individuálna záležitosť. Zároveň je tiež dôležité podotknúť, že orálna hormonálna antikoncepcia neobsahuje tak veľké množstvo hormónov, že by ich dôsledkom bolo priberanie tuku.

Tuk alebo?

Priberanie na váhe v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie je dnes nepravdepodobné. Týka sa to skôr starších látok, ktoré sa využívali pred desiatkami rokov. Veda však ide dopredu a s tým aj vývoj účinnejších farmakologických prípravkoch s cieľom minimalizovať vedľajšie účinky. Ak by ste aj prírastok na váhe spozorovali počas užívania antikoncepcie, je veľmi pravdepodobné, že sa nejedná o tuk. Príčina je inde. Zvýšená hmotnosť v dôsledku antikoncepcie sa môže prejaviť ako zadržiavanie vody v tele, čo pravdupovediac môže byť takisto nepríjemné. Zodpovedné sú za to hlavne staršie prípravky estradiolu. Preparáty tohto typu, ktoré prišli na trh už v 60. rokoch minulého storočia a obsahovali veľké množstvo estrogénov. V súčasnej dobe preparáty obsahujú niekoľkonásobne nižšie koncentrácie hormónov.

Gestagény

Aj niektoré staršie formy gestagénov, ktoré sú súčasťou kombinovaných preparátov, najmä tie s androgénnymi vlastnosťami, môžu byť spojené s väčším rizikom priberania. V prvých mesiacoch užívania môže u niektorých žien stúpnuť hmotnosť o 1-2 kilogramy, ale je to skôr rarita ako pravidlo, pretože súčasné preparáty takýto vplyv nemajú, prípadne dokonca naopak, hmotnosť môže o niečo klesnúť.

Poraďte sa s gynekológom

Na záver si to v skratke zhrňme – nárast hmotnosti kvôli užívaniu antikoncepcie je pri súčasných moderných preparátoch viac ako nepravdepodobný. Užívateľka by si mala dať skôr pozor na iné faktory ako strava, fyzická inaktivita, genetika a kombinácia týchto faktorov.

Ak máte aj tak obavy z priberania pri užívaní antikoncepcie, poraďte sa so svojím gynekológom. Môže vám pomôcť vybrať tú správnu hormonálnu antikoncepciu, ktorá je pre vás najvhodnejšia, a poradiť vám, ako znížiť riziko priberania.