Keď sa na tele mladej ženy začínajú viditeľné zmeny – rastú jej prsia, na ohanbí a pod pazuchami sa objavili chĺpky, je otázkou krátkej chvíle, kedy sa objaví aj menštruácia. Nevnímajte jej príchod do vášho života negatívne, ktoré musíte raz za mesiac prežiť, aby ste mohli mať niekedy v budúcnosti deti. Skôr sa ju snažte vnímať ako výsadu dospelosti, dobrého zdravia a ženskosti :). Aby ste ju mohli tak vnímať, musí byť jej priebeh bezproblémový. Čo to znamená?
Zdravá menštruácia
Ideálny cyklus sa pohybuje okolo frekvencie 28 dní, avšak za normálne môžeme považovať aj rozpätie 21 – 35 dní. Cyklus sa ráta vždy od prvého dňa krvácania. Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní, ale najmä v období rozbiehania menštruácie u dievčat sa môžeme stretnúť aj s kratším krvácaním okolo 2-3 dní. Pri zdravej menštruácii by dievčatá nemali pociťovať žiadne bolesti, pričom každou menštruáciou môžete stratiť do 80 ml krvi. Menštruácia je indikátorom ženského zdravia.
Aké problémy môžu nastať
Silná menštruácia
Hovoríme o nej, ak žena použije viac ako 6 vložiek alebo tampónov denne, prípadne ich kvôli intenzite kombinuje. Ak to trvá v rámci 7-dňového cyklu viac ako 3 dni, mali by ste spozornieť. Silné krvácanie spolu s krvnými zrazeninami totiž indikuje potenciálne vážne problémy, ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Jeho sprievodným javom je často aj anémia.
Silná a dlhotrvajúca menštruácia
Trvá dlhšie ako 7 – 8 dní a je pre ženu veľkou záťažou. Kvôli menštruácii musíte napríklad obmedziť svoje aktivity – školu, prácu, voľný čas. Aj tu sa objavuje anémia. Za dlhotrvajúcou menštruáciou môžu byť diagnózy ako myóm či polyp maternice, dysfunkcia vaječníkov, nádory, hormonálna porucha či dlhodobé užívanie špecifických liekov.
Nepravidelná menštruácia
Prichádza v inej frekvencii, skôr alebo neskôr, ako je stanovené rozpätie pravidelnej menštruácie (21 až 35 dní), alebo sa objavuje medzi cyklami či po pohlavnom styku. Niekedy sa takto nádory, myómy či hormonálne výkyvy v ovulačnom cykle. Dôvodom môže byť i stres, úbytok hmotnosti alebo fyzická záťaž.
Bolestivá menštruácia
Prah bolesti je individuálny, ale ak vás menštruačná bolesť obmedzuje v bežnom živote, je čas zistiť pravú príčinu. Bolestivá menštruácia môže signalizovať rôzne deformácie i vážne diagnózy. Dôvodom bolesti môže byť u mladších ročníkov hormonálna nerovnováha. Ženy s bolestivou menštruáciou po tridsiatke by mali byť obozretnejšie. Bolesť môže totiž signalizovať myóm maternice, cysty či endometriózu.
Zriedkavá alebo chýbajúca menštruácia
Pri zriedkavej menštruácii, kedy je frekvencia cyklu predĺžená na viac ako 35 dní, treba najčastejšie hľadať príčinu v chýbajúcej ovulácii a endokrinných poruchách. Dôvod na návštevu gynekológa máte, ak sa menštruácia nespustí do šestnásteho roka. Ak však menštruačné krvácanie stratíte úplne, zdrojom sú zväčša genetické a hormonálne zmeny.
Ako mi môže pomôcť hormonálna antikoncepcia
Veľa problémov uvedených vyššie je spôsobených hormonálnou nerovnováhou počas mesačného cyklu, ktorého súčasťou je aj ovulácia či menštruačné krvácanie. Výrazné úspechy sa zaznamenali liečením vhodnou hormonálnou antikoncepciou, ktorá má mnohé ďalšie výhody. HAK funguje tak, že udržiava hladinu estrogénu a progesterónu v približne rovnakej hladine počas celého cyklu. Preto nedochádza k nežiaducim hormonálnym výkyvom a teda ani k nepríjemným príznakom ako bolesti a podobne.
To všetko riadia naše hormóny, stres i náročnosť nasadenia v práci či doma. Na druhej strane, aj cez všetky nepríjemnosti, menštruácia je zásadným ukazovateľom nášho celkového zdravotného stavu. Na to by sme nemali zabúdať! Každý problém či zmenu oproti normálu by sme mali zodpovedne sledovať a konzultovať so svojím gynekológom.